Den kallaste vinterperioden verkar äntligen släppa sitt grepp. Efter flera veckor av kyla ligger Hagaborg fortfarande inbäddad i snö, men vågar vi hoppas att väderprognoserna stämmer om mildare väder framöver? Det skulle vara välkommet ur fotbollssynpunkt, för nu inleds träningsmatcherna.

Vintern har inneburit utmanande träningsförutsättningar, men vi har ändå fått till en bra mix av gympass, inomhusträningar och utomhuspass på konstgräs.

Imorgon, söndag 22/2, väntar årets hittills bästa ”träningspass” när vi spelar vår första match för säsongen. För motståndet står Degerhamns IF (div 6), och matchen spelas på Gårdbyvallens konstgräs på östra Öland.

Om en vecka, den 1 mars, inleds Toyota Cup med möte mot Runsten-Möckleby IF. Matchen har flyttats från Hagaborg och spelas istället på konstgräsplanen på Bergavik IP i Kalmar.

Totalt väntar sex försäsongsmatcher innan seriepremiären i mitten av april.